Thinglink og Annas himmel

Man kan arbejde med billedanalyse og multimodale tekster på mange måder.

Sidste år lavede jeg et skønt forløb med min 3. klasse og Annas Himmel af Stian Hole.

Vi greb historien, teksten og billederne an via forskellige opgaver. En af opgaverne, eleverne fik, var at udvælge deres yndlingsbillede og lave en Thinglink. Thinglink er er program til at lave små tags, kommentarer, links, film og billeder -på et billede. Det vil sige, at man får muligheden for at vise sine tanker og tolkninger ved hjælp af både, tekst, lyd og billede. Frem for at skrive, hvad billedet minder en om, kan man vise det med en video. Kommer man til at tænke på et bestemt stykke musik, kan man linke til netop det musik.

Thinglink ligger i Skoletube og er lige til at gå til med uni-login.
Man kan også bruge Thinglink som app, som dog medførte en del problemer i forhold til login, koder og skoletube. Jeg har ikke prøvet det de sidste par måneder -måske (forhåbentligt) er problemerne løst, da det er oplagt at bruge app’en via iPad.

Der er så mange muligheder for at bruge Thinglink til at dele oplevelser, tanker, instruktioner og tolkninger. Jeg er ret begejstret for det!

Se øvrige undervisningsideer her.

Har du adgang til CLIO har de også et forløb.

Omtale og anmeldelser af Annas himmel:

Information
Politiken
Litteraturnu